אַדְמָתִי

הקמת גינות

תיק עבודות

קיסריה | מיקה ויפתח

יפתח רצה להפתיע את מיקה לכבוד יום הולדתה בהקמת גינת ירק קטנה בפתח הבית. כשהגעתי לפגישה איתם להבין את הצרכים ולהכיר את הפוטנציאל בשטח מצאתי משפחה מקסימה שעוברת כרגע שיפוץ בביתה.

במסגרת השיפוץ באופן לא מפתיע חלק נכבד מהגינה נהרס או נפגע ולכן די מהר התבקשתי לא רק להקים גינת ירק אלא לשקם את הגינה כולה..

הדשא עבר שיקום, האיזורים שבהם הייתה צמחייה קיימת עברו חידוש ורענון מתוך תשומת לב לצמחים, לאדמה וניסיון לשמור על המערכת מתפקדת כפי שהיא בלי להחליף את כל הצמחייה הקיימת.

התקנו 6 אדניות גדולות לשתילת גן הירק בדק שצמוד למטבח, כרגע המשפחה קוטפת ממנו מגוון עשבי תיבול, ירקות ותותים באופן שוטף.
צמוד לבריכה הוספנו גם אדניות גדולות ושתלנו בהם צמחייה עמידה עם מראה טרופי שידבר שפה אחת עם הבריכה ויסתיר את הגדר עץ המפרידה עם השכנים.

בנוסף, הקמנו איזור חדש בגב הבית שישמש כפינת מדורה, ארגז חול לילדים וינגיש את עצי הפרי מהשצ"פ לבית.

הגינה עוברת טיפול ואחזקה אחת לשבועיים והעבודה עם מיקה ויפתח מעוררת השראה ויחד אנחנו לומדים ומפתחים את הגינה הקיימת.

אדניות התבלינים

שיקום הדשא

כרמלית חיפה | גינת פאטיו

בת שבע, אישה מבוגרת הגיעה אלינו דרך פרסום ברשת ורצתה ליצור בבניין שבו היא גרה איזור ירוק ומזמין בפאטיו המשולב לדיירי הבניין. מכיוון שזהו בניין שמחולק לדיירים, היה ברור לשנינו מראש שהגינה צריכה להיות בצורך אחזקה נמוך ככל האפשר. זהו בניין בן 3 קומות עם 6 דירות שבקומה התחתונה למטה יש בערך 40 מ"ר שהיו בעיקר מלאים בזבל, קצת ציוד שאמור להיכנס למחסן והרבה מאוד חלוקי נחל. בהתחשב בכך שלאיזור המיועד לא מגיעה בכלל שמש החלטנו ללכת על צמחי צל חסכניים וחזקים. הלכנו על שרכים, מונסטרה, דקליים, ירקאות ומעט בגוניות להוסיף פריחה וצבע. טייבנו את האדמה בקומפוסט והומוס ועישנו שימוש חוזר בחלוקי הנחל במקום. התקנו מערכת השקייה בסיסית ונגישה לכל כיס, ובסופו של דבר בנינו גינת פאטיו מהממת בתקציב נמוך אך נוח. הדיירים בבניין מרוצים מאוד מהתוצאה והגינה כבר מתחילה לגדול ולצמוח. מינימום אחזקה – מקסימום תועלת

יקנעם | טלי

טלי ועופר הגיעו אלינו דרך מכרה שלהם שלמדה אצלנו בקורס לגידול ירקות מאכל בפתח הבית. הם גרים בבית הזה כמה שנים ובממובאת הכניסה יש שטח צר וארוך לא מטופל שלא מצליח לשגשג מאז שנכנסו. השטח השזה הוא בעצם גם המראה הראשוני כשנכנסים אליהם לחצר ומשם לכניסת הבית. לכן, היה להם חשוב לגרום לאיזור קצת להתעורר ולהתייפות. בו זמנית, הם רצו עצי פרי ספציפיים שיש להם כבר היכרות איתם. בשטח קטן של סה"כ 13 מ"ר הצלחנו להכניס 4 עצי פרי שכבר מניבים, שיחי תבלין ופריחה מהממים והכל על מצע טוף ומניעת עשבייה ולתת מראה חמים לבית.

עתלית | אנאיס - נטורופתית ותזונאית

אנאיס ביקשה גינה שתתמוך את בריאותם של משפחתה ומטופליה. גינה שופעת ומתחלפת לפי עונות השנה - בירוק אורגני וצמחי מרפא ותבלין לחיזוק המערכת החיסונית. בפעם הראשונה שנפגשנו כבר הבנו שיש לנו פה ייעוד משותף שלהרבות טוב בעולם הזה דרך הטבע, הצמחים והעבודה הרפואית הפנימית. על שטח של 20 מ"ר הצלחנו להקים גינת ירק מפוארת ומשגשגת מאוד עם כמות של לא פחות מ100 שתילים בכל רגע נתון. לאחר ההצלחה של 2 העונות הראשונות אנאיס ביקשה שנשקם גם את הגינה הקדמית ליד החנייה ולהוסיף 3 ערוגות קטנות משולבות עצי פרי ומרפא בפריחה עונתית. הגינה של אנאיס מטופלת אחת לשבועיים כדי לוודא מחזור ירקות נכון והשיתוף פעולה משמח את כולנו.

בת גלים - חיפה | אוהד

אוהד הגיע אלינו עם צרכים ספציפיים לבית החדש שאליו הם עוברים בבת גלים מחדרה. הצרכים כללו: מיסוך מהרחוב הראשי, שער על מנת להכניס את ציוד הגלישה לחצר מהרחוב הראש בלי לעבור בבית, שיקום דשא, איזור לשטוף רגליים ולפינת ישיבה קטנה בכניסה מהחצר הביתה, וכמובן, פריחה וצמחייה ירוקה שופעת. כל זאת על גינה בגודל של 60 מ"ר... השתמשנו באלמנטים הקיימים (כמה שיחי מיסוך ומתזים לדשא) והוספנו : אבני מדרך בכניסה, ביניהן סיגליות משתרעות, שיחים רב עונתיים וכדים עם הדסים . למיסוך בורות הניקוז בנינו גדר במבוק עם שער מיוחד עבור ציוד הגלישה וחיברנו מערכת השקייה כוללת לכל האלמנטים הנדרשים בגינה.

מושב דור | נוף

נוף רצתה לשקם את החצר בביתה הפרטי שבנחשולים ופנתה לקולגה שלנו לתכנון וייעוץ. הם פנו אליי להקמת גדר במבוק + שער כניסה ובנוסף למשטח מרוצף עבור ישיבה, תנועה ומעבר נוח לבית ולדירה שעל יד. הלכנו על אבני מדרך טבעיות מרוצפות עם מלט לבן וזויות לניקוז המים. את שאר הגינה מסביב עשה ירדן – הקולגה המשותף שלנו.

בית אורן | נאיה ואוהד

אוהד ואני מכירים ממעגלים שונים. בסופו של דבר אוהד החליט שהוא רוצה ללמוד אצלי לגדל ירקות בבית והצטרף לקורס דיגיטלי שהחל מיד בתום הקורונה. זה עזר לו מאוד אבל בגלל עומס של עבודה הוא ואשתו נאיה החליטו שהם צריכים עזרה בהקמה של איזור הירק בגינה המהממת שלהם בבית אורן. הגעתי לבית וראיתי 4 אדניות עץ גדולות ומוכנות בעומק של כ40 סמ ולא מנותקות מהקרקע – בסיס טוב לגדל עליו ירקות. דישנו את הקרקע, טייבנו את האדמה, סידרנו השקייה ושתלנו כ100 שתילי ירקות באדניות. עד היום הגינה משגשגת ומביאה למשפחה הנפלאה הוטבעונית מירב משפע הירקות שהם צורכים.

אַדְמָתִי - מרכז הדרכה לגינון מקיים

איתי שסטצקי

גנן אקולוגי ומנחה קבוצות בהכשרתו. מנהל מרכז "אדמתי" מרצה, מלמד, מייעץ ומנחה לקיימות מעשית לקבוצות, ארגונים ויחידים, מנהל מקצועי עמותת ונטעת. מתפעל קומפוסט קהילתי וקואפרטיב ירקות אורגניים מגינת הבית. מתגורר במושב עופר עם רומי זוגתו, 8 תרנגולות וכלבה אחת. לשעבר רכז מרחבים אקולוגיים ותכנית אקו-ישראל ב"חווה ואדם".

מעוניינים בהקמת גינה?

צרו קשר! אשמח מאוד לעשות זאת עבורכם.