אדם גינה ובית

קורס לגידול ירקות ומעבר לאורח חיים מקיים

19 מפגשים

למידע נוסף אודות הקורס השאירו פרטים

גידול ירקות לאורך השנה ומעבר לאורח חיים מקיים בבית ובקהילה


19 מפגשים | 3.5 שעות, פעם בשבועיים | 9:00-12:30 | בימי ד' בין התאריכים 19.10-28.6

קורס שנתי בו תחשפו לידע מעמיק של עולם גידול הירקות, אורח חיים בריא וטבעי, צמחי מרפא, ליקוט ועוד. נלמד יחד איך עוברים מתלות בתאגידים גדולים לאחריות אישית וקיימות אישית וקהילתית

נגן וידאו
עבודה עם אדמה
גינה מקיימת מאפס
מעבר לאורח חיים מקיים
עבודה עם אדמה
הקמת גינת ירק בפתח הבית

מה תקבלו בקורס?

סילבוס הקורס

פרק א'

 • מבוא והיכרות קיימות ופרמקלצ'ר.
 • אדמה ובניית ערוגות מוגבהות. הכנת השטח
 • שתלנות וזריעה.
 • עצמאות מים.
 • קומפוסט, הומוס ודשנים.
 •  

פרק ב'

 • קטיף נכון, גיזום ומחזורי שתילה וזריעה
 • סדנת אורח: פטריות והעולם שמלמטה
 • הקמת חממה\משתלה.
 • מזיקים וחברים בגינת הירק.
 • ייחורים וריבוי צמחים.
 • סדנת אורח: צמחי מרפא
 • מעברי עונות: הכנת המשק והגינה לאביב.
טריסית אדומה - אדמתי

פרק ג'

 • סדנת אורח: ליקוט וצמחי בר.
 • הדלייה בגינת הירק.
 • בניית בריכה אקולוגית\מים אפורים.
 • אחזקת גן ירק
 • צל וגידולי off season.
 • חשוב לציין: הסילבוס מראה את רוב הנושאים שנעבור עליהם. העיקר בקורס הוא שימת לב  על האינטואיציה ומתן מענה לגידולים ולאלמנטים השונים שנעבוד עליהם לאורך השנה במטרה לייצר מערכת אקולוגית מניבה ומקיימת.

מבצעים מיוחדים לחודש אוגוסט!!

אנשי חינוך, גננים גננות, מורים מורות, מדריכים ומדריכות- אנחנו רוצים אתכם איתנו!

יזמים קהילתיים? פעילים בגינה הקהילתית במגוריכם? אנחנו רוצים אתכם איתנו!

בואו לקחת את העשייה החברתית רמה אחת למעלה.

סטונדטים מכל הארץ מוזמנים להנות ממחיר מיוחד- תנו לעצכם מתנה לשנה הקרובה

משובים מבוגרי קורס הקמת גינה מקיימת מאפס

הגעתי לקורס ללא ידע והיום אני כבר קוטפת ירקות מהערוגה שהקמנו בגינה. הגשמתי רעיונות מקיימים שהיו לי בראש אך אף פעם לא יישמתי עד הסוף - כמו לשים לב יותר לזבל שאנחנו מייצרים בבית, להתחיל קומפוסט, חיסכון במים, המעטת ריסוס. זכיתי בגינה שפורחת ומפתיעה כל החורף והעולם זכה בעוד שטח לא מרוסס. בניתי ערוגה, שתלתי, הכנתי קומפוסט, הקמתי מערכת השקיה, הגשמתי חלום קטן שהיה לי. למרות שהכל מאוד ראשוני ויש לי עוד הרבה מה ללמוד, אני מרגישה שהקורס כן עזר לי להתחיל לקיים אורח חיים שאני מבקשת עבורי ועבור המשפחה שלי, וכמובן עבור הטבע והעולם. אהבתי את המקום שניתן גם ל"חוסר הצלחה", זה בסדר שלא הכל עובד. את הבקשה לשבת ולהתבונן. אין אווירה של עשייה לחוצה או הגעה מיידית לתוצאה וזה הופך את הכל לכיף. הקורס לגמרי פונה לאנשים ללא ידע כלל, כמו שאני הגעתי, וזה דבר שחשוב להדגיש אותו לאנשים חסרי ניסיון שאולי חוששים להגיע.
ענת חלוואה
ענת חלאווה
בוגרת קורס סתיו ב' 2020
לקורס של איתי הגעתי עם אפס ניסיון בגינון ומעולם לא התעסקתי לפני בגידולים ביתיים. האמת , הייתי בטוח שזה תחום דיי מסורבל שדורש הרבה ידע וניסיון עד שאראה מזה תוצאות. אני חושב שמה שהפתיע אותי הכי הרבה הייתה בעיקר הפשטות של העניין. בקורס עם איתי למדנו תוך כמה מפגשים את כל התהליך שהפך מאוד ריאלי עבורי. הכנו את הקרקע , סידרנו את הערוגות , זרענו , שתלנו , השקינו ובסופו של דבר זכינו לאכול מהגינה עצמה. בחיים לא חשבתי שזה יכול להיות כזה פשוט. משם המשכתי גם לשתול בערוגה הביתית שלי ובדיוק לפני כמה ימים יצאו משם עגבניות שרי , פלפלים קטנים וקישוא אחד עצום. אין ספק שאיתי יודע את התחום. הוא סוג של אנציקלופדיה של עולם הפרמקלצ׳ר והיה מאוד כיף לעבור איתו את התהליך. הרגשתי שיש עם מי לדבר בכל שלב. ההסברים היו ממוקדים וברורים ואם מישהו כמוני הצליח לגדל משהו , אני מאמין שכל אחד יכול״
אמיר פרידמן
אמיר פרידמן
מורה לגיטרה ומוזיקאי בוגר קורס פיילוט 2020
רוצה לפרגן לאיתי שבזכותו הגשמתי חלום, אחרי 7 שנים של עוגמת נפש, הנה הנה הנה יש לי ערוגת ירקות מקיימת ומעבר לזה יש לי הרבה תובנות חדשות על קיימות - פרמקלצ׳ר. על בזבוז וחסכון באנרגיה עבורי, על שינויים קטנים שאני יכולה לעשות כדי לחסוך קצת לכדור. גינה מקיימת מאפס קורס שמבחינתי הוא mind blowing. איתי שופע בידע ומעביר אותו הלאה בקלילות ובחן.
גלי שפירא
גלי שפירא
אם ל-2 בוגרת קורס סתיו א' 2020
איתי מדריך מסור ומקצוען, שמעביר את הידע והניסיון שלו בנועם והכי חשוב בצורה כייפית.אחרי כמה מפגשים כבר היתה לי ערוגה בגינה ובאמת הבנתי מהשורש איך ומה צריך לעשות כדי שהיא תפרח.אלו מפגשים מענינים וחברתיים שממש חיכיתי ללכת ולהתחבר לאדמה דרכם.מומלצ לכל מי שרוצה להעמיק את דרכו בעולם הפרמקולצ׳ר שזה גידול תחזוק ודרך חיים.אינני מרבה ללכת לקורסים אבל זה באמת היה יחודי.שווהֿ
טל אלקלאי
טל אלקלאי
צלם ועורך, בוגר קורס גינה מקיימת
The helped me immensely in my new home. I never ever thought I could be capable to build my own irrigation system, which I am planning now. The bed I made is now a part of my life, I check ok it daily and gave me not only a new hobby, but a connection to my new home and land.

How to plant the bed! How to take care of the bed, prevent pests. How to make the irrigation system. How to plant seeds. Simple economical sustainable ways to do all the above.
אריאל וקסלר
אריאל וקסלר
אשת היי טק בוגרת קורס סתיו ב' 2020

מנחה הקורס

איתי שסטצקי

איתי שסטצקי - מנהל "אדמתי" – מרכז הדרכה לגינון מקיים.

גנן אקולוגי ומנחה קבוצות בהכשרתו. מנהל מרכז "אדמתי" מרצה, מלמד, מייעץ ומנחה לקיימות מעשית לקבוצות, ארגונים ויחידים, רכז גינות קהילתיות של מועצת חוף הכרמל. מתפעל קומפוסט קהילתי וקואפרטיב ירקות אורגניים מגינת הבית. מתגורר במושב עופר עם רומי זוגתו, 8 תרנגולות וכלבה אחת. לשעבר רכז מרחבים אקולוגיים ותכנית אקו-ישראל ב"חווה ואדם".

מנחים אורחים

עודד נפתלי - ליקוט פטריות

עודד נפתלי

מדריך סדנאות להכרות עם פטריות הבר בארצנו (פטריות למאכל ופטריות רעילות) וגם צמחי בר למאכל ומרפא. "עבורי עולם הפטריות שינה לגמרי את הסתכלותי על היער ועל הסימביוזה המתקיימת בין האורגניזמים המאכלסים את עולמנו. להכיר את עולמן של הפטריות זה להתחיל להבין את כל יחסי הגומלין בין הצמחים והעצים השונים, להעמיק את ההבנה והחיבור עם התנאים העדינים המשתנים בין העונות ובתוך העונות עצמן ולהתחיל ללמוד שפה חדשה שהטבע מדבר בה. לפטריות יש כל כך הרבה לתת לנו- החל מתזונה ורפואה ועד ליכולות הפירוק שלהן שמונעות מהפלנטה שלנו לטבוע בזבל האורגני של עצמה. אני כבר שנים הולך בעקבותיהן וממשיך ללמוד ולהתרגש עוד ועוד כל פעם מחדש. מזמין אתכם לפתוח דלת אל עולמן הקסום של הפטריות!

מאיה אבו

מאיה חיה במושב עופר שבכרמל. היא מטפלת ברפואה סינית וצמחי מרפא, מעבירה סדנאות ליקוט ויוצרת באהבה את "אדמת פרא"- רוקחות וקוסמטיקה טבעית. "צמחי הבר מקיפים אותנו ביער, בחורש, בים ובעיר, מלווים ומזינים אותנו בכל עונות השנה ותמיד מציעים את מתנותיהם בנדיבות ללא גבול. במפגש שלנו נצא ליער, נלמד להתבונן, להריח, להרגיש, לזהות וללקט צמחי בר למאכל. נבין איך לשלב אותם בחיינו וכך לקבל יותר ביטחון להסתובב בטבע בתחושת שייכות והרמוניה עם הסביבה. נסיים את המפגש עם ארוחת גורמה מפנקת פרי ידינו משלל הצמחים שנלקט יחד."

דנה גירון - הרבליזם

דנה גירון

דנה היא רוקחת טבעית, ארומתרפיסטית, הרבליסטית ולקטית מלמדת ולומדת. היא מלווה אנשים בתהליכי ריפוי וחיבור לטבע בתוכם וסביבם, ומייצרת מוצרי ריפוי וטיפוח טבעיים.

עלות הקורס

הרשמה ליחיד
ניתן לפרוס ל-6 תשלומים 4600 ש"ח
 • קורס שנתי - אדם גינה ובית

עלות הקורס

הרשמה לזוגות
ניתן לפרוס ל-6 תשלומים 8100 ש"ח
 • קורס שנתי - אדם גינה ובית

כבר נרשמת?

רבים מבינים ומשכילים שאורח החיים הנוכחי שלנו כחברה מערבית לא תורם להמשכיות כדוה"א. אתם רוצים לרכוש כלים לשינוי? מקומכם איתנו. הקורס מיועד עבור אלו שמוכנים ורוצים לעשות שינוי באורח החיים שלהם. לאלו שמבינים שעל מנת לעשות שינוי אקולוגי רחב יש להתחיל בצעד קטן במשק הבית הפרטי. לחיים בריאים יותר ועולם טוב יותר. לחיבור טוב יותר עם הטבע והאלמנטים. (במידה והמחיר מהווה אתגר מלהירשם צרו קשר ונשוחח).

שאלות ותשובות

כל מפגש הוא שלוש וחצי שעות בערך ובתוכו יהיה זמן למידה וזמן עשייה. מעבר לכך יהיו מספר מפגשים שיהיו יותר ארוכים בהתראה מראש (דוגמת סיור ביער מאכל קדרון).

כן. במידה והכל התפתח כמו שצריך אמור להיות יבול ראשון כבר בחודשים הראשונים לקורס.

אין מה לדאוג. חלק מהמטרות של הקורס הוא למידה של אורח חיים מקיים וכחלק מזה הוא שיטות עבודה עם מינימום השקעה. עם זאת יש לזכור שההקמה תמיד תדרוש יותר אנרגיה פיזית ולאחר מכן פעולות פשוטות יותר.

כן, יהיו הוצאות של חומרים וציוד לגינה הפרטית מעבר למגוון חומרי עזר שתקבלו במהלך הקורס. מלבד זאת, הכל תלוי במה תחליטו לרכוש ומה להשיג בדרכים מקיימות.

כן. חלק מבוגרי הקורס הם גננים חובבנים שגידלו בעבר לא מעט ועדיין יצאו מהקורס עם הרבה ידע חדש במגוון נושאים. מעבר לכך שנעסוק גם במגוון תחומים שונים שתומכים בכלכלת הבית המקיים.

כן. הקורס מיועד בעיקר לאנשים שמעולם לא התנסו בעבודה מסוג זה.

בהחלט! הקורס פונה גם לאנשים ללא חלקת אדמה כך שיוכלו לגדל ירקות ולחיות אורח חיים מקיים גם בעיר. במידה ויש לך חלקת אדמה המינימום הדרוש הוא חלקה של 1 מטר אורך * 2 מטר רוחב.

אנחנו נדבר על המערכת האקולוגית השלמה שבה העצים משחקים תפקיד וניגע מעט בגיזום עצים ודישון.

כן, יהיו הוצאות של חומרים וציוד לגינה הפרטית ולאלמנטים שונים בבית מעבר למגוון חומרי עזר שתקבלו במהלך הקורס. מלבד זאת, הכל תלוי במה תחליטו לרכוש ומה להשיג בדרכים מקיימות.

הקורס שופע בידע תיאורטי ולכן פחות מתאים לילדים.

לא. הקורס מיועד אך ורק לגינות ירק ביתיות ולצורך משק בית אישי.

מדיניות ביטולים:
– הצרכן זכאי לבטל את העסקה עד 14 יום מיום ביצוע העסקה או מיום קבלת טופס הגילוי.
– דמי ביטול: 100 ש"ח
– אין המדיניות תקפה לגבי מקדמה להבטחת מקום בקורסים.

אודות אַדְמָתִי - מרכז הדרכה לגינון מקיים

מרכז "אדמתי" נולד במרץ 2020 אל תוך עידן הקורונה. המרכז הוקם על ידי איתי שסטצקי - גנן, איש פרמקלצ'ר ומנחה סדנאות וקורסים לאקולוגיה וקיימות.

הדרך של "אדמתי" התחילה מפוסט בפייסבוק ששאל: מי רוצה ללמוד להקים גינת ירק מקיימת מאפס ?
התגובות לא הפסיקו להגיע וכך נוצר לו הקורס הפרונטלי הראשון להקמת גינת ירק במושב עופר.

מאז נפתחו עוד מספר קורסים, הוכשרו מעל 40 גננים צעירים והוקמו כ20 גינות חדשות ברחבי הארץ!
המרכז כיום ממשיך ללמד קיימות בפלטפורמות שונות - בין היתר בהרצאות בזום, ייעוץ אישי ושיתופי פעולה עם גננים וקואפרטיביים שונים בחוף הכרמל.

ברוחנו המרכז שם דגש על עידוד והכשרת אינדיבידואלים במעבר לאורח חיים מקיים. לייצר מערכת אקולוגית שלמה שאינה נתמכת במקורות לא מקיימים ולהוביל שינוי כאן ועכשיו ברמה האישית, הסביבתית והציבורית.

מתלבטים? יש לכם שאלות?

אשמח מאוד לדבר איתכם, אני זמין לכל שאלה.